top of page
Su kaçak tespiti, üst kattan su akıyor, tavan su akıtıyor, cihazla su kaçak bulma, su kaçağı bulma

Su Kaçak Tespiti

CİHAZLA SU KAÇAĞI TESPİTİ

SU KAÇAKLARINI ÖZEL CİHAZLARLA KIRMADAN TESPİT EDİYORUZ.

Binanızda su kaçağı var, tamir etmek istiyorsunuz fakat su kaçağının yerini bir türlü bulamıyorsunuz. Çok sıkıntılı bir durum ve binanızda her yerin kırılacağını düşünüyorsunuz.

Deep Teknik olarak sahip olduğumuz son teknoloji su kaçak tespit cihazları ile kaçak noktasını tespit ederek binanıza verilebilecek en az zarar ile tespitini yapıyoruz.

Bina içerisindeki su kaçakları

Bina içerisinde, dairelerde ve iş yerlerinde oluşan su kaçakları; Belli bir kapalı alanda ve vanası olan, basınç testi yapılabilen kısımlar; bina içi su kaçakları diye adlandırılır. Bina içinde farklı alanlarda, değişik tip borularda su kaçağı sorunları vardır. Su kaçağının yerini arama ve bulduktan sonra  bunları tamir etme konularını inceleyelim:

 

  • Plastik su borusu çatlaması

Son 20 – 25 yılda yapılan tesisatlar plastik olarak yapılmıştır. Plastik boruda su sızıntısı cihazlarla bulunur ve tamiri demir boruya nazaran daha kolaydır. Plastik borularda patlak oluşması, inşaat zamanında borunun darbe almasıyla ya da ustanın makine soğukken ve boru tozluyken kaynak yapmasıyla plastik boruda kaçak oluşur.

 

  • Demir boruda çürüme ve su sızıntısı

Demir borularda genellikle çürüme olmasından dolayı su sızıntısı başlar. Zaten demir borularda 25 – 30 yıldan önce su sızıntısı pek görülmez. Bazen çürüyen kısmın devamında ek yeri olur, o kısma kadar boru değişerek sorundan kurtuluruz. Ancak bazı demir borularda çürüme yaygın olduğundan tamir edilemez. Böyle durumlarda çürümüş boru tamiri yerine, borunun komple iptal edilip yeni plastik tesisat çekilmesi gerekir.

  • Atık su gider borularında su kaçağı

Temiz su boruları test edildiğinde sağlam çıkarsa, gider borularında atık su kaçağı aranmaya başlanır. Kamera sistemi ile pimaş içerisinde görüntüleme yapılır. Pimaş içerisinde herhangi bir delik, kırık, ek yerlerinde tam geçmemiş bir bölüm veya conta sıyırması görülür ve böylece sızıntının olabileceği anlaşılır. Her zaman gider borusunda arıza olmaz, bazen de fayans yapımında hatalar olur ve fayanslar oynadıkça, aralarından zemine su çeker. Bu zemin doldukça da suyu emen beton, aşağı katın tavanında sararma, lekelenme ve damlatma olarak görülür.

  • Kalorifer tesisat kaçağı

Temiz su ve atık su gider borularında incelemeler yapıldığında herhangi bir arıza görülmüyorsa, kalorifer tesisatında su sızıntısı olabilir. Eğer kombi sürekli su eksiltiyor ise, bu da bu sızıntının bir belirtisidir. Merkezi sistem kalorifer kaçaklarında,  daire girişinde vana bulunması gerekir, aksi takdirde test yapılıp kaçak bulunamaz. Eğer kombili daire ise, zaten test yapmak mümkündür. Kombi kaçağı olarak da bilinen bu sızıntılar, eğer kombiden kaynaklanmıyorsa tesisat kısmı, bizim uzmanlık alanımızdır.

  • Duvarda ve tavanda rutubet nemlenme

Su sızıntılarının genellikle ilk başladığı zamanlarda, beton suyu emdiğinde ortaya kabarma ve rutubet çıkar. Kaçak çoğaldıkça ve beton suya doydukça, kabarmalar damlamaya dönüşür. Ancak her kabarma ve nemlenme, su borusunun patlamasıyla; yani su kaçağıyla alakalı değildir. Örneğin banyo yüzeyine dökülen sular, zemindeki sızdırmazlık sorunundan dolayı, aşağı katın tavanında kabarma yapabilir. Veya çok kullanılan bir banyoda havalandırma yeterli değilse, küflenme ve rutubet olduğu için boya dökülmeleri ve nemlenme olabilir. Bunlar su tesisatı, gider borularındaki arızalarla alakası olmayan sorunlar. Bu sorunların kesin olarak bir sonuca ulaşması için, cihazlarla su sızıntı tespiti şarttır.

SU KAÇAĞINDA KULLANDIĞIMIZ TEKNOLOJİLER

Test Pompası

Bina içinde küçük su sızıntılarını test pompası ile ölçebilir. Temiz su tesisatınızda veya ısıtma tesisatınızda su kaçağı olup olmadığını anlayabiliriz.

Termal Kamera

Termal Kamera sayesinde binanızdaki boru hatlarının yerlerini tespit edebiliyoruz.

Göz ile görülmeyeni teknoloji ile görüyoruz.  Böylelikle ezbere kırım çalışması yapmadan tesisat hattının binada nereden geçtiğini görüp çalışmamızı tesisatın olduğu bölgede yoğunlaştırıyoruz.

Kapalı devre ısınma sistemlerinde gelişmiş infrared teknolojisi ile kaçak bölgesini direk olarak görebiliyoruz.

Akuistik Dinleme Cihazı

Dinleme cihazı, tesisat hattınızı tespit ettikten sonra, temiz su hattınınızdaki kaçakları hızlı biçimde tespit etmemize olanak sağlıyor.

Petek Tesisat Temizliği

Petek Tesisat Temizliği

Videoyu Oynat
Sorun etmeyin
yanınızda
bottom of page